1 Milyon Yazılımcı Projesinin Detayları Belli Oldu

Koronavirüs salgını sebebiyle birçok kişinin evde kaldığı şu günlerde yeni bir proje hayata geçirildi. Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın duyudurduğu 1 Milyon Yazılımcı projesinin detaylarını bugün Bakan Berat Albayrak açıkladı. BTK Akademi’nin vereceği online eğitimler siteye yüklendi bile.

3 Yılda 1 Milyon Yazılımcı

Bu proje 3 yılda 1 milyon yazılımcı geliştirmeyi amaçlamakta. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK)‘nın yardımı ile gençler BTK Akademi sitesi üzerinden giriş yaparak istedikleri alanda kendilerini geliştirebilecek. Gençlerin evlerde zamanlarını boşa harcaması yerine bu site ile kendilerini geliştirme imkanı sunulmuş oldu. Ayrıca eğitimleri bitiren öğrenciler sertifika alabilecek ve bu sertifika ile CV havuzuna kayıt olabilme imkanına sahip olabilecekler.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 1 Milyon Yazılımcı projesine ilişkin, “Tarihi bir istihdam hamlesi olan bu proje, Türkiye’ye ve gençlerimize yazılımda çok daha ileri noktaya ulaşma imkanı sağlayacak.” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “1 Milyon Yazılımcı Projesi”ne katılmak isteyenlerin internet üzerinden başvuru yapacağını ve hemen eğitime başlanacağını duyurdu.

Bakan Albayrak, “Genç arkadaşlarımızın aldığı her eğitim ve başarı dereceleri, hazırladıkları öz geçmişlerine otomatik olarak işlenecek.” dedi. 

1 Milyon Yazılımcı Projesinin Detayları Belli Oldu

Eğitimler Nasıl Olacak?

Bakan Albayrak’ın açıklamaları şu şekilde:

Bakanlığımızın gençlerimizin hizmetine sunduğu bu proje kapsamında gençlerimiz; BTK‘daki eğitim portalı üzerinde eğitim alacaklar. 13 kategoride, 46 bin 742 dakikadan oluşan 31 eğitim şu anda hazır. Ve yıl sonuna kadar eğitim sayısını 100’ün üzerine çıkaracağız.
Online eğitim platformundaki algoritma, big data, bilgisayar programlama, block chain, iş zekası, office programları, oyun programlama, siber güvenlik veri tabanı ve web programlama alanında derslerimize hemen ulaşabilirsiniz.
Genç arkadaşlarımızın aldığı her eğitim ve başarı dereceleri, hazırladıkları özgeçmişlerine otomatik olarak işlenecek. Tüm bu özgeçmişler, tüm firmaların erişimine açık bir havuzda duracak. Hali hazırda yazılımcı ihtiyacı duyan şirket ve firmalar buradan aradıkları kriterlere uygun adayları bulabilecek.
Eğitimi bitiren arkadaşlarımız; bilgi güvenliği uzmanı, iş analisti, network uzmanı, siber güvenlik uzmanı, test uzmanı, web tasarım uzmanı, yardım masası uzmanı ve yazılım geliştirme uzmanı gibi birçok alanda iş bulabilecekler.
En ileri eğitimler sizler için hazırlandı. Buradan tüm gençlerimize çağrıda bulunuyorum gelin bu eğitimleri alın. Şimdiden kariyer basamaklarınızda sizlere çok büyük katkı sağlayacak bu fırsatı değerlendirin. Evlerimizde kaldığınız bu dönemde önünüzde harika bir fırsat var. Hem kendinizi, hem de ülkenizi çağımızın en büyük rekabet alanı olan yazılım sektöründe en iyi noktaya taşıyalım. Unutmayın; birlikte başaracağız.

Eğitimi Bitirienlerin CV’leri Havuza Alınacak

Eğitimi bitiren öğrenciler site üzerinden bazı puanlar alacak ve kendi CV’lerini yazıp BTK CV Bankası‘na gönderecekler. Buradaki CV’ler şirket ve firma sahiplerine açık bir şekilde gösterilecek.

+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

0Shares
0