Facebook, 400 Milyon Dolara GIF Platformu GIPHY’yi Satın Alıyor

Sosyal medya’da çok zaman harcayan kullanıcılarımızın bildiği GIPHY, Facebook tarafından 400 milyon dolara satın alınıyor. Facebook, GIPHY’yi Instagram bünyesine katmaya hazırlanmakta. İşte haberin devamı.

Facebook, hareketli gif ve kısa video platformu olan GIPHY’yi satın aldığını duyurdu. GIPHY, başta Instagram olmak üzere Facebook’a da entegre edilecek. Bu GIF platformunun ne kadara satıldığı kesin olarak bilinmesede, Axios’un haberine göre 400 milyon dolarlık bir fiyata satıldığı söylenmekte.

En popüler GIF sitesi olan GIPHY, Instagram, WhatsApp, Facebook Messenger ve diğer sosyal medya uygulamalarında yoğun şekilde kullanılıyordu. Yapılan açıklamaya göre GIPHY‘nin trafiğinin %50’si Facebook ve ona bağlı uygulamalardan geliyordu. Bu yüzden bu plaftormun satın alınması pek de şaşırtıcı değil. Ayrıca satın alım gerçekleştikten sonra GIPHY Instagram ekibine bağlanacak.

Instagram’ın Ürün Genel Müdür Yardımcısı Vishal Shah paylaştığı gönderide ise şu ifadelere yer verdi:

 “İnsanlar yine de GIF yükleyebilecek; geliştiriciler ve API iş ortakları Giphy’in API’larına aynı şekilde erişmeye devam edecek; ve Giphy’nin yaratıcı topluluğu yine de harika içerikler oluşturabilecek, ”

Facebook’un duyurusuna göre anlaşma şimdilik GIPHY’nin çalışma şeklini etkilemeyecek. Hizmetin API’lerini kullananlar kullanmaya devam edebilecek ve halen herkes platforma GIF ekleyebilecek. Firmanın yaptığı açıklamaya göre iki firma “insanların görsel iletişimi nasıl kullandıklarını hızlandırmayı” ümit ediyor ancak bunun ne anlama geldiği hakkında da herhangi bir detay verilmiş değil.

+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

One thought on “Facebook, 400 Milyon Dolara GIF Platformu GIPHY’yi Satın Alıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

0Shares
0