Facebook, İnsanların Birlikte Müzik Yapabilecekleri Uygulama Collab’ı Yayınladı

Facebook’un bir iç araştırma ekibi olan NPE Team, görüntülü grup konuşması uygulaması olan CatchUp’ı yayınladıktan sonra bir diğer yeni uygulama olan Collab’ı yayınladı. Bu uygulama sayesinde insanlar birbirinden uzakta dahi olsa müzik yapabilme imkanına sahip olacak. İşte uygulamanın özellikleri.

Bu zorlu süreçte çoğu insan evde kalmak zorunda kaldı ve çoğumuz internette saatlerce surf yapmaya başladık. Bunu fırsat olarak gören sosyal medya devleri ise çeşitli uygulamalar ve taktikler geliştirmeye devam etmekte. Evdeki çoğu insanın genel olarak yaptığı şey ise müzik dinlemek oldu. Hatta bu süreç zarfında evde bir müzik aleti çalmayı öğrenenler bile olmuştur.

Uzaktaki kişiler ile müzik yapmak

Facebook, İnsanların Birlikte Müzik Yapabilecekleri Uygulama Collab’ı Yayınladı

Collab ile odak noktası yine videolar oluyor. İsterseniz başkalının müziklerini dinleyebilir, başkaları ile müzik yapabilir ya da başkaları ile düetler oluşturabilirsiniz. Bu özellikleri TikTok uygulamasından aşikarız fakat Collab’ın TikTok’tan ayırt edici özelliği Collab’a gönderiline tüm videolar başkalarıyla karıştırılıp eşleştirilebilmesidir.

Başlangıçta Collab sadece orijinal müzik videoları yapmayı desteklemekte. Çünkü bu özelliği ile diğer uygulamalardan ( Dubsmash, TikTok, Triller ) sıyrılmayı amaçlamakta. Ayrıca Collab’te bir video yapmak için herhangi bir müzik aleti çalmayı bilmenize gerek yok. Bir rulo bantı gerdirik vurarak, taburelere vurarak dahi müzik videoları oluşturmanıza olanak sağlamakta.

15 saniyelik videolar

Collab sadece 15 saniyelik müzik videolarını kabul etmekte. Bunun sebebi ise bu platformun eğlence amaçlı kullanılması. Facebook, bu uygulamayı profesyonel bir müzik platformu yapmak istememekte. Kullanıcılar Collab oluşturduktan sonra bunu diğerlerinin izlemesi için yayınlayabiliyor. Ayrıca bu videolar üzerinde remix çalışmaları yapmak da mümkün oluyor ancak ana müzik düzenlenemiyor, yalnızca videolar düzenlenebiliyor. Ortaya çıkan eserlerse farklı sosyal medya platformlarında sergilenebiliyor. Bu platformlar arasında tabii ki InstagramFacebook gibi alternatifler de yer alıyor. Şu anda yalnızca ABD ve Kanada’da kullanılabiliyor.

+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

3 thoughts on “Facebook, İnsanların Birlikte Müzik Yapabilecekleri Uygulama Collab’ı Yayınladı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

0Shares
0