İnsanların Ortadan Çekildiği Dünyada Hayvanların Şenliği

Corona virüsü nedeniyle dünyanın pek çok yerinde sokağa çıkma yasağı ilan edilmesiyle beraber İnsanların evlerine çekildi . Bu çekilme aslında birlikte doğaya ne kadar büyük zarar verdiğimizi gözler önüne serdi. Başta italya olmak üzere dünyanın pek çok yerinde bazı hayvanların tekrar ortaya çıktı.

İtalyanın urizm başkenti olan Viyana’nın virüs nedeniyle boşalan kanallarına balıklar hücum etti. Görenleri hayrete düşüren ve düşündüren bu görüntü. Kanalların aslında nasıl gözüktüğünü ve bizim bunu nedenli değiştirdiğimizi gözler önüne serdi ve insanları doğaya karşı yeniden düşünmeye teşvik etti.

merika’da boşalan Florida sahillerine kurbağalar yeniden yumurtlama için geri geldi. Geçtiğimiz yıllarda ortalama yuva sayısının 20-30 arasında iken bu yıl tam 76 deri sırtlı deniz kaplumbağası yuvası keşfedildi. Nesli tükenmekte olan bu kaplumbağa çeşidi virüs nedeniyle yeniden sayılarının artacağı ümit ediliyor ve doğanın hala ne kadar güçlü olduğunu bize gösteriyor. Uzmanlardan Sarah Hirsch, “deniz kaplumbağalarının bu ortamda yayılmalarının heyecan verici olduğunu, milyonlarca yıldır süregelen yumurta bırakma işleminin bu kadar yoğun gözlemlenmesiyle doğanın halen yaşam dolu olduğunu gördüklerini” söyledi.

Yetkili Michael Boss, Ying Ying ve Le Le’nin 2007 yılında Hong Kong’a gelmesinden ve 2010 yılından beri olan doğal çiftleşme girişiminin bu yıla kadar başarılı olmadığını söyledi.

Hayvanat bahçelerinin ziyaretçilere kapatılmasıyla da hayvanların stres seviyelerinin azaldığı hatta 10 yıldır çiftleşmeyen Ying Ying ve Le Le  adlı pandalar, bakıcısı Ocean Park tema parkı ve hayvanat bahçesi personeli, Ying Ying ve 14 yaşındaki erkek Le Le’nin mart ayı sonunda çiftleşme döngüsüne girdiklerini belli eden işaretleri gösterdikten sonra sabah 9 civarında çiftleştiğini bildirdi. Bunun önemi ise bakıcıları şöyle açıkladı her yıl yaptığımız suni döllendirme yöntemi ile çoğalmalarını sağlamaya denememize rağmen suni döllenmenin bir türlü tutmadığını belirtiler. Bu şekilde doğal bir çiftleşmeden oluşacak döllenmenin tutunma olasılığısuni döllenmeye kıyasla %70 oranında fazla olduğunu belirtti. ve Twitter üzerinden sevinçlerini bu şekilde paylaştılar.

Son olarak corana virüsü bulaştıracağı korkusuyla Türkiye’de pek çok hayvan sahibi hayvanlarını sokaklara terk ediyor. Virüsün evcil hayvanlarla taşındığına ilişkin henüz bir bulgu yok bu yüzden lütfen hayvanlarınızı terk etmeyin. İstanbul Veteriner Hekimler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Murat Arslan Sözcü gazetesine şunları söyledi. 

“Maalesef bize çok sayıda hayvanın terk edildiği bildiriliyor. Kedilerin, köpeklerin, hatta papağanların ve kuşların bile bırakıldığına dair bilgiler var. Ancak kesinlikle evcil hayvanlardan, kedi ve köpekten insanlara henüz bu virüsün geçtiğine dair hiçbir bilgi yok” dedi. Eğer korkuyorlar ise şu önlemleri almalarını söyledi.

EVE GİRERKEN AYAKLARINI SABUNLU SUYLA YIKAYIN

Sokağa çıkarmakla ilgili çok soru geliyor. Aslında biraz da ondan ürküyorlar. Hiç çekinmeden sokağa çıkarabilirler. Evinin yakın bölgesinde tasmayla gezdirebilirler. Önemli olan diğer insanlarla ve hayvanlarla temas etmemesi. Egzersizini yaptıktan sonra eve geri alabilirler. Eve girerken ayaklarını sabunlu suyla temizlesinler. Bu yeterli olur. 

Evlerimizde geçirdiğimiz karantina günlerinde sokaklardaki dostlarımızı unutmayıp kapınıza 1 kap su ve mama bırakır mısınız.

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

0Shares
0