Şehir İçi Ulaşımın Yeni Gözdesi : Elektrikli Scooterlar

Elektrikli taşıt endüstrisi giderek büyüyor. Şimdiye dek arabalara odaklanan bir pazar vardı ama son zamanlarda giderek yükselişe geçen elektrikli bisiklet ve scooter piyasası var. BMW’nin 2016 yılında duyurduğu C evolution modeliyle de elektrikli bisiklet piyasası büyük ilgi topladı ve şimdi de SEAT da kendi E-scooter modelini tanıttı.

Bu araçların bu kadar yoğun ilgi görmesinin sebebi aslında çok da şaşırtıcı bir sebep değil . Giderek büyüyen şehirler ve onlarla büyüyen şehir trafiğinde kısıtlanan manevra kabileyetimizi arttırması ve trafikte geçirdiğimiz süreyi azaltması. Öncelerinde hepimizin bildiği Mopedler bu işi yapıyordu ancak giderek artan çevre bilincimiz ile elektrikli araçlara yönelimimiz oluştu. Bu harika taşıtların zorlukları da yok değil. Şehirlerde kullanılan bu araçları şehir idareleri nasıl kontrol edeceği bilemiyor, bu yüzden en yakın zamanda bunlarla ilgili yasalar çıkması gerekli. Ancak unutmamak gerekir ki bu araçlar ”elektrikli scooter” olarak tanımlanabilecek iki çeşit taşıt olduğu .

BMW C Evolution ve SEAT e-scooter geleneksel mopedlere benziyor.Bunlara bazen ‘ Maxi-scooter’ veya ‘elektrikli moped’ de deniyor. Bununla birlikte çocukların kullandığı scooter’lara benzeyen iki tekerlekli ve pilli taşıtlara da ‘Kick scooter’ deniyor.İstanbul da bulunan ‘MARTI’ uygulamasının kullandığı scooterlar bu ikinci katagoriye giriyor.Bu küçük scooter’lar Amerika’da öyle büyük bir sektör haline geldi ki UBER ve LYFT gibi büyük markalar bu sektöre dahil oldu. LİME gibi bazı markalarsa e-scooter kiralama işini Londra,Berlin ve Sydney’e taşıdı.Üstelik bu araçları kullanmak için bir sürücü belgesine ihtiyacınız yok.

+1
2
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

3 thoughts on “Şehir İçi Ulaşımın Yeni Gözdesi : Elektrikli Scooterlar

 • 13 Ekim 2020 tarihinde, saat 10:03
  Permalink

  Otomobil veya motor gibi taşıtlara oranla vergi ya da benzin masrafı olmaması çok iyi ve aşırı kullanışlı. Bilgilendirme için teşekkürler 🙂

  Yanıtla
 • 17 Ekim 2020 tarihinde, saat 06:36
  Permalink

  Hi

  Buy all styles of Oakley Sunglasses only 19.99 dollars. If interested, please visit our site: sunglassoutlets.online

  Cheers,

  Şehir İçi Ulaşımın Yeni Gözdesi : Elektrikli Scooterlar – 4TEKNO

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

0Shares
0