Yerli Solunum Cihazlarının İlk Dağıtımına Başlandı

Corana virüsü ile mücadele en az maske , eldiven ve dezenfektanlar kadar önemli . Hastalığın etkilerinden olan solunum yetmezliği hastaların en çok şikayetlerinden biri hastanelerde bunu aşmak için hastaları solunum cihazına bağlıyor ancak hastanelerimizdeki solunum cihazları yurt dışından ithal olduğu için yeterli sayıda çok yoktu. Bu yüzden harekete geçen sağlık bakanlığı başta Aselsan, Biosys, Baykar,Arçelik gibi yerli şirketlerle bir araya gelerek top yekün bir solunum cihazı üretimini harekete geçirmişti.

14 gün gibi kısa bir sürede mühendislerimiz yoğun çalışmalarıyla geliştirilerek seri üretime geçildi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın bugün yaptığı teslimat töreniyle ilk teslimatı yaptı. Bakanın teslim törenindeki açıklaması ise şu şekilde.

“Onlarca mühendis bir araya geldi, gece gündüz çalıştılar ve büyük bir özveriyle sadece 14 gün gibi kısa bir sürede seri üretim bandından ilk yerli ve milli yoğun bakım solunum cihazlarını indirdiler. Bugün testleri tamamlanmış ürünlerin bir kısmını Sağlık Bakanlığı’mıza teslim ediyoruz. İnşallah mayıs sonuna kadar 5 bin cihaz üretilmiş olacak. Tüm çabamız, sağlık çalışanlarımızın insanüstü emeklerine bir nebze de olsa katkı sağlamak.” dedi. 

Bakan ayrıca topyekün seferberliğin altını çizerek şu ifadeleri belirtti.

“Bu tam bir milli seferberlik ruhuyla yapıldı. 4 Türk şirketi bir araya geldi, hatta mühendislerimiz, buradaki takım arkadaşlarım, ‘Bizi bir odaya kapatın, başarana kadar çıkarmayın’ dediler. Tam bir seferberlik ruhuyla gerçekleşti. İnşallah da mayıs ayının sonuna kadar 5 bin adet cihazı vermiş olacağız.

TAM BİR SEFERBERLİK RUHUYLA GERÇEKLEŞTİ

Türkiye, savunma sanayisinde son 15 yılda yapılan atılımlarla dünyanın parmağıyla gösterdiği bir ülke haline geldi. Yerlilik yüzde 15’lerden yüzde 70’lere vardı. İnşallah yüksek teknolojili medikal cihazlarda da kıvılcım olur, Milli Teknoloji Hamlesi’yle bu dönüşüm devam eder ve ülkemiz hak ettiği yere gelir.

Bugün zaten dünyanın üretimde de, tedarikinde de çok zorluk çektiği cihazı içerideki komponentlerine, dışarıdan tedarik edilemeyen komponentlerine varıncaya kadar yerli olarak üretmiş olduk. Cumhurbaşkanımıza, Sağlık Bakanımıza, Sanayi ve Teknoloji Bakanımıza, tüm paydaş kurumlara teşekkürlerimi iletmek istiyoruz.

+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

0Shares
0