Zoom uygulaması Türkiye’deki öğretmenlerden 58,5 dolar kesti iddası

Koronavirüs salgını sebebiyle YÖK ve Meb’in okulları tatil edip uzaktan eğitime geçmesi ardından, öğretmenler Zoom uygulaması ile derslerini devam ettirmeye başladı. Fakat öğretmenlerin iddialarına göre video konferans uygulaması olan Zoom öğretmenlerin hesabından 58,5 dolar kesti. Bu iddiaların ardından Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 81 ilin Milli Eğitim Müdürleri ile toplantı yaptı.

Koronavirüsün ülkemize gelmesinden sonra alınan ilk tedbirlerden birisi okulların tatil edilmesi olmuştu. Tatilden kısa bir süre sonra ise uzaktan eğitime geçildi. Uzaktan eğitime geçilmesinin ardından birçok öğretmen video konferans uygulaması olan Zoom üzerinden eğitim vermeye başladı. Bu uygulamanın hem ücretli hem de ücretsiz versiyonu bulunmaktadır. Bugüne kadar bu uygulama hakkında eğitimcilerin kafasında gizlilik ile ilgili birçok soru işareti vardı. Çünkü uygulama hakkında bir sürü iddia bulunmakta. Ayrıca geçen hafta cinsel içerikli, ırkçı nefret söylemi içeren mesajlar  bir anda sosyal medyada yayılan ve hacklenen şirket hakkında New York Başsavcılığı’nca soruşturma başlatıldı.

Öğretmenlerin hesabından 58,5 dolar kesildi

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, uzaktan eğitim için her ne kadar Eba’yı önersede bazı İl Milli Eğitim Müdürlerinin ve bazı okul yöneticilerinin Zoom’unda içinde bulunduğu online konferans uygulamalarını kullanmaları için öğretmenlere talimat yazısı gönderdiği belirlendi. Zoom kullanan bazı öğretmenlerin ortaya attığı iddiaya göre dersi anlattıktan sonra hesaplarından 58,5 dolar kesildiği oldu. Hesaplarından para çekildiğini telefonlarına gelen bildirimle öğrenen öğretmenler, bu durumu yüksek mevkilere bildirdi.

Acil durum toplantısı

Bakan Selçuk, yaşanan bu olayın ardından 81 ilin İl Milli Eğitim Müdürünü toplantıya çağırdı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, MEB’in Zoom’la bir anlaşmasının olmadığını, bakanlığın Zoom kullanılması yönünde bir talimatının da olmadığını ve  EBA dışında bir uygulama kullanmak için öğretmenleri zorlayan idareciler hakkında soruşturma açılacağını söyledi. Yapılan bu toplantı sonrasında öğretmen ve öğrencilerin güvenliği için bu uygulamanın yasaklanması beklenmekte.

+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

0Shares
0