Zoom uygulamasının 10 ilgi çekici özelliği

Koronavirüs salgını nedeniyle birçok insan ve öğrenci evlerinde kalmak zorunda kaldı. Vatandaşlar Zoom uygulamasına büyük ilgi gösterdi. Vatandaşlar bu uygulama ile hem iş hayatlarını hem de eğitimlerini devam ettirebiliyor.

Teknoloji sitesi olan Cnet, uygulamayı yeni kullanmaya başlayan kişiler için 13 özelliği kısa ve öz bir şekilde yayınladı.

  • Arka plan değiştirebilmek

Görüntülü görüşme anında arka planı istediğiniz gibi değiştirerek havanıza hava katın.

Bunun için masaüstü ya da cep telefonunda ayarlara giderek sanal arka plana tıklayın ve istediğiniz görüntüyü seçin veya yükleyin.

  • Kamera ve mikrofonu kendiniz kapatın

Görüntülü bir eğitime veya iş görüşmesine katıldığınızde istenmeyen bir durumla karşılaşmamak için otomatik olarak kamera ve mikrofonunuzu kapatın. Her seferinde ses ve görüntüyü kapamakla uğraşmak istemiyorsanız yine ayarlara gidin. Ses ayarlarında mikrofonunuzu sessize alın. Sonra ayarlardan videoyu seçin ve görüşmeye katılırken kameranızı kapalı tutma seçeneğine tıklayın.

  • Kısayol butonu ile mikrofonu hızlı kapatıp açma

Görüşme sırası size geldiğinde telaş içinde mikrofon tuşunu aramak yerine ara çubuğuna basabilirsiniz. Bu özelliği kullanarak klavyenizle mikrofonunuzu hızlıca açıp kapatabilirsiniz.

  • Emojiler her yerde

Sosyal medyanın olmazsa olmazı emojileri burada tekrar görüyoruz. Üstelik mikrofonunuz kapalı olsa dahi emojiler ile tepki verebiliyorsunuz.Görüşme sırasında tepki vermek için görüşme ekranının altındaki tepki sekmesine tıklayın. (Videoyu ve sesi kapattığınız aynı panelin sağında) Emojiler beş saniye sonra kayboluyor. Eğer görüşmeyi organize eden kişi sözlü olmayan geri bildirim özelliğini aktive etmişse, katılımcılar söz almak için el kaldırma ikonunu kullanabiliyor. Her katılımcı birbirinin yorumunu görebiliyor.

  • Kısayol komutları

Sadece klavye kısayolları ile istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz. Komutların neler olduğunu öğrenmek için destek bölümüne girmeniz yeterli.

  • Galeri görünümü ile katılımcılar tek ekranda

Sadece konuşan değil bütün katılımcıları galeri görünümüyle tek ekranda görebiliyorsunuz. Eğer 49 kişiden daha az katılımcı var ise sağ üst köşeden galeri moduna geçebiliyorsunuz. Eğer 49 kişiden fazla katılımcı var ise sayfalar arası git gel mevcut.

  • Kamerasız katılımcılar

Çok katılımcılı görüşmelerde ekranınızın kalabalıklaşması dikkatinizi dağıtabilir. Özellikle de bazı kişilerin kamerası açık değilse. Ayarlar/video/görüşmeler bölümünde görüşmeye görüntüsüz katılan kişileri gizleyebilirsiniz. Bu durumda dikkatinizi dağıtacak tek şey, iş arkadaşlarınızın çocukları ya da ev hayvanlarının ekranda belirmesi olabilir.

  • Ekran paylaşımı

Zoom görüşmesinde pdf, oyun ya da film gibi içerikleri diğer katılımcılar ile paylaşmanız mümkün. Ekran paylaşma simgesi, görüşme ekranının altındaki araç çubuğunda. Burada tüm masa üstünü ya da açık olan pencereyi paylaşma seçeneğiniz var. Ekranınızı paylaşmayı durdurmak için ekranın üstündeki kırmızı ‘paylaşmayı durdur” simgesine tıklamak gerekiyor.

  • 40 dakikalık görüşmeler

Zoom’un ücretsiz sürümü 40 dakikaya kadar grup görüşmesi yapılabiliyor. (Birebir görüşmelerde süre sınırlaması yok). Grup görüşmelerinin süresini sınırsız yapabilmek için ücretli sürümü kullanmak gerekiyor.

  • Güzellik filtresi ile güzelleşin

İş ya da eğitim amaçlı zoom’a katılmak üzeresiniz ama görüntünüzü beğenmediyseniz tam bu noktada zoom filtresi devreye giriyor. Bu filtre, çok canlı ve dinlenmiş görünmenizi sağlıyor. Bunun için videoyu başlatma ikonunun yanındaki yukarı okuna basmak gerekiyor. Video ayarlarına girin, “Videom”un altındaki ‘Görüntüme rötuş yap’ı seçin.

+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
2
+1
1
+1
0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

0Shares
0